İkinci Felsefe Şurası 2-3 Kasım’da

Düşünce geleneğimiz ile günümüz sosyal bilimlerin ilişkisi tartışılacak.

Düşünce Geleneğimiz ve Günümüz Sosyal Bilimleri II. Felsefe Şurası 27 Ekim 2018 Cumartesi 12:37

2015 yılında ilkini düzenlediğimiz düşünce geleneğimiz ile günümüz fen, sağlık bilimleri ve sosyal disiplinleri arasındaki ilişkiyi irdeleyip masaya yatırdığımız ilk şuramızın ardından, bu kez de düşünce geleneğimiz ile günümüz sosyal bilimlerinin ilişkisini ele alıyoruz. İlk şuramızın ardından, bu kez de düşünce geleneğimiz ile günümüz sosyal bilimlerinin ilişkisini ele alıyoruz. İlk şuramızda umumi bi resim aldıktan sonra şimdi büyük resmin önemli parçalarına dönüp onlara yakından bakarak düşünce geleneğimiz ile olan irtibatlarının neliği ve nasıllığını daha iyi anlamayı ve güçlendirmeyi umuyoruz. Başka bir deyişle, düşünce geleneğimizden hareketle, günümüz sosyal bilimlerin durumu, meseleleri, güncel tartışmaları ve çözüm önerileri değerlendirilerek ilim ve medeniyet havzamıza yöneilk olarak özgün düşünceler ortaya konulmaya çalışılacak.

Şuramızda; düşünce geleneğimiz ile günümüz sosyal bilimleri arasında yeni bağlantılar kurmayı kendisine mesele edinen, hak ve insan merkezli güç söyleminin medeniyet iddiasıyla birlikte ele alınması gerektiğini düşünen ve düşünce geleneğimizi yeniden canlandırmayı tahayyül eden, sosyal (b)ilim alanlarındaki (b)ilim ve fikir insanları bir araya gelecek. 

Ankara’da kurulan ve henüz 7 yıllık mazisi olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Felsefe Bölümü de yukarıda temas ettiğimiz kadim sorunları problem edinmekte ve “Uluslararası 13. Yüzyılda Felsefe”, “Birlikte Yaşama Tecrübesi” ve “Düşünce Geleneğimiz ve Günümüz Bilim Disiplinleri” konulu üç etkinlikle başladığı bu çabaya, Türkiye Yazarlar Birliği ve Türk Felsefe Derneği ile birlikte ortaklaşa planladığı bu şura ile devam ediyor.

 

PROGRAM AKIŞI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir